Останнім часом широкого поширення в Україні і країнах СНД отримав поліамід 6 блочний (більш відомий як капролон). Також має інші відомі назви - мерканіт, ерталон, текаст. Цей матеріал визначається як багатофункціональний конструкційний матеріал, який виступає в якості замінника кольорових металів (зокрема бронзи, латуні) і їх сплавів. Капролон порівняно молодий: в українській та зарубіжній промисловості він застосовується трохи більше тридцяти років, правда, весь цей час - виключно ефективно.

Поліамід дуже міцний, має низький коефіцієнт тертя в парі з будь-якими металами, в 6-7 разів легше бронзи й сталі, замість яких, власне кажучи, він і застосовується досить успішно. При цьому поліамід не піддається впливу вуглеводів, масел, спиртів, кетонів, ефірів, лугів і слабких кислот, розчиняючись в крезолах, фенолах, концентрованих мінеральних кислотах, мурашиної й оцтової кислотах. Обробляти поліамід можна практично будь-яким способом: він досить легко піддається обробці фрезеруванням, гострінням, свердлінням і шліфуванням.

На додаток до перерахованих переваг, вироби з поліаміду дозволяють пристроям і механізмам, в яких вони використовуються, працювати безшумно і при цьому цілком надійно. Знос пар тертя при використанні деталей з капролону знижується в 1,5-2 рази, і відповідно підвищується їх ресурс.

Щоб транспортувати капролон, можна використовувати контейнери будь-якого типу або взагалі будь-який вид критого транспорту. Головне, щоб матеріал транспортувався в умовах, що виключають пряме попадання вологи. Капролон поставляється у вигляді листів, плит та стрижнів (вільне лиття), втулок (відцентрове лиття) або готових виробів по документації замовника.

Деталі з капролону відмінно поглинають ударні навантаження, довговічні, мають низький коефіцієнт тертя і можуть працювати без змащення в вузлах тертя. Так само є прекрасним діелектриком, який не поступається, а по тепловій та механічній стійкості перевершує такі ізолятори, як полістирол, полівінілхлорид й інші.

Застосування поліаміда

Поліамід 6 блоковий (капролон) широко застосовують замість кольорових металів (бронзи, латуні, бабіту) та різних антифрикційних матеріалів (гуми, бакаута і т.д.), а також в якості електроізоляційного й конструкційного матеріалу в різних галузях народного господарства

  • У суднобудуванні і судноремонті. Капролон застосовується для виготовлення підшипників гребних та дейдвудних валів, рульових й інших пристроїв, віялових роликів, деталей суднових механізмів та арматури - клапанів, поршнів, слабо навантажених шестерень, крильчаток насосів, корпусів і кришок клапанів, букс, пробок, кришок, кілець ущільнювачів.
  • У енергетиці - йде на виготовлення підшипників, насосів, шнеків золовидалення і харчування, пилових шнеків, кульових млинів Ш-10, 12, турбінних вкладишів та ін. Для ТЕЦ, ГЕС, ГРЕС, АЕС.
  • Гірничорудна і золотодобувна промисловість використовує капролон (поліамід-6) в якості сферичних підшипників, конічних та циліндричних підшипників в каменедробарках КМД 1750, КМД 2200.
  • У вугледобувної промисловості з капролона (поліаміду) виготовляють втулки центральної цапфи, опорного, натяжної і ведучого колеса, розвантажувального блоку, механізму кочення, різального барабана, блока наведення, вкладиші седлового підшипника і ін.
  • Нафтовидобувна промисловість використовує капролон як протекторних перекладачів на бурових стінках як пристосування проти протирання колони в процесі буріння свердловин, підшипників різних насосів, скребків-центраторів насосних штанг, решіток для вакуум-фільтрів.
  • Водоканалізаційне господарство капролон використовує для виготовлення деталей прокатних станів.
  • Харчова промисловість. Спектр застосування капролона в цій галузі народного господарства надзвичайно широкий. З нього роблять кульові клапани в системах подачі, підшипники, ролики, шестерні в системах розливу.